Metoda Batesa - widzieć bez okularów

Wszystko nie w temacie.

Moderators: Galadriela, Olka

Jaki masz wzrok?

Idealny
10
10%
Krótkowzroczność
65
67%
Dalekowzroczność
11
11%
Astygmatyzm
11
11%
 
Total votes: 97

User avatar
{o}
o'Admin
Posts: 1665
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:31 am
Location: Opole
Contact:

Metoda Batesa - widzieć bez okularów

Post by {o} » Fri Aug 22, 2003 9:24 pm

W jednym z tematów zaczęliście opowiadać o swoich wadach wzroku. Żeby odciążyć właściwy wątek - zakładam ten oto temat. Tutaj możecie opowiadać o swoich dioptriach, okularach i szkłach kontaktowych - również Jasona.

Ja natomiast chciałbym opowiedzieć coś o metodzie Batesa. Wynaleziona dość dawnow skrócie przedstawia się tak:
- akomodacja dokonuje się nie poprzez zmianę kształtu soczewki, ale całej gałki ocznej.
- moc optyczna oka jest zależna od wielu czynników, takich jak stres, zmęczenie, przebyte choroby - wszystko to ma wpływ na sprawność i funkcjonowanie mięśni sterujących pracą oka. Nieprawidłowe skurcze mięśni powodują wady wzroku
- skoro moc optyczna jest zmienna (zależna od całego stanu psycho-fizycznego człowieka) - niemożliwe jest dobranie idealnych okularów, a jak wiadomo - źle dobrane okulary są przyczyną pogłębienia wady.
- stosowanie okularów "rozleniwia" mięśnie co również nie pomaga w powstrzymaniu rozwoju wady.
- mięśnie oka - jak każde inne - można wyćwiczyć - można nauczyć się kontroli nad nimi i, co za tym idzie, ostrego widzenia.

Bates opracował więc szereg ćwiczeń mających przywrócić sprawność mięśni oka. Opisy najważniejszych znajdziecie tutaj: http://www.oko.info.pl/index.php3?body=1801. Dobrze by jednak było zaopatrzyć się w stosowną książkę na ten temat - na pewno będzie tam więcej przydatnych informacji.

Mam zamiar stosować tę metodę (profilaktycznie). Zobaczymy, co z tego wyniknie...
התשׂכח אשׂה עולה מרחם בן בטנה גם אלה תשׂכחנה ואנכי לא אשׂכחך
הן על כפים חקתיך

comprendo.info - co autor miał na myśli - interpretacje piosenek

User avatar
Graalion
Mroczny bóg
Posts: 2018
Joined: Sat Jul 12, 2003 8:10 pm
Location: Toruń, gdzie 3 małe kocięta tańczą na kurhanach swych wrogów
Contact:

Post by Graalion » Fri Aug 22, 2003 9:52 pm

Cóż, spróbuję, czemu nie.
"Please, God, make everyone die. Amen."
Wieczorny pacierz Scratch'a ("PvP")

User avatar
Maxel
Fan
Posts: 671
Joined: Mon Jul 28, 2003 2:07 pm
Location: Wawa
Contact:

Post by Maxel » Sat Aug 23, 2003 12:06 am

Tak sie sklada przypadkiem ze ta zdolnosc mam opanowana i moge zmieniac ostrosc widzenia bez potrzeby zakladania okularow, moj okulista powiedzial ze 2 raz w zyciu spotyka sie z takim przypadkiem :) Nie mogl okreslic wady mojego wzroku (o ile takowa mam) gdyz moje oczy akomodowaly (dobrze mowie?) w skali od o do +5 :)
Po co człowiek żyje ?Aby byćoczamiuszamii sumieniemStwórcy WszechświataTy baranie][-][ ][_][ ][\/][ //-\ ][\][

Hotori
Obserwator Słów
Posts: 1509
Joined: Sat Jul 26, 2003 4:11 pm
Location: Lublin

Post by Hotori » Sat Aug 23, 2003 5:23 pm

{o}...heh...ty to masz pomysły na tematy :D
i ciągle czuję, że ty muisz mieć coś wspólnego z fizyką...
'' It is easier to forgive an enemy than to forgive a friend''

William Blake

User avatar
{o}
o'Admin
Posts: 1665
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:31 am
Location: Opole
Contact:

Post by {o} » Sat Aug 23, 2003 5:50 pm

Dobrze czujesz :D Mam z fizyką bardzo wiele wspólnego... Ale co dokładnie? 8) Może kiedyś opowiem... A może nie...
התשׂכח אשׂה עולה מרחם בן בטנה גם אלה תשׂכחנה ואנכי לא אשׂכחך
הן על כפים חקתיך

comprendo.info - co autor miał na myśli - interpretacje piosenek

Vilandra
Nowicjusz
Posts: 95
Joined: Sun Aug 03, 2003 8:00 pm
Location: Antar
Contact:

Post by Vilandra » Sat Aug 23, 2003 7:02 pm

{o},bardzo, bardzo, bardzo Ci dziękuję za ten długi wykład... na pewno looknę na tę stronkę jak tylko się czas znajdzie bo teraz niestety powoli zanika ;( Dzięki jeszcze raz...
"Kocham moich fanów, którzy są ze mną na dobre i na złe!" Niejaki Sven "Hanni" Hannawald

Ewa
Gość
Posts: 40
Joined: Sun Aug 03, 2003 12:35 pm
Location: Brzeg opolski

Post by Ewa » Sat Aug 23, 2003 8:50 pm

Ta stronka mi sie przyda ,bo własnie nosze okulary i mam problemy
ze wzrokiem,co pol roku ide do okulisty i zmienaim szkla .
Mam taki zamiar isc na zabieg aby dobrze widzec bez okularow,
ale taki zabieg sporo kosztuje i narazie zbieram kase.
Z daleko kompletnie nic nie widze ,obraz mam zamazany.
Juz tak jestem przyzwyczajona do okularow,ze nawet gdy sciagam do spania to mysle ze cały czas mam je na sobie.

Okulary nosze od 1992r. to juz 11 lat heheheheheheh
evi

User avatar
;-)
Pleciuga
Posts: 577
Joined: Sun Jul 13, 2003 10:07 am
Location: from Rome
Contact:

Post by ;-) » Sun Aug 24, 2003 2:33 pm

jak dobrze ze ja nie mam zadnej wady wzroku :D

User avatar
malina
Zainteresowany
Posts: 316
Joined: Tue Jul 29, 2003 10:54 pm

Post by malina » Sun Aug 24, 2003 3:09 pm

A ja mam i to całkiem sporą wade wzroku.Ale nie narzekam.-4,0 i -4,5 D.Jednak jeszcze coś widzę...Noszę sobie okulary i soczewki na zmianę.Jedne i drugie sa ok,to kwestia dobrego doboru i przyzwyczajenia.A jeśli chodzi o laserową korekcję wad wzroku to,pomijajac wysokie koszty,jest to zabieg jeszcze u nas rzadko wykonywany,bo nie skuteczny w 100%,czesto ryzykowny.Może kiedyś będzie u nas tak jak w USA,gdzie te zabiegi wykonywane są praktycznie w każdym większym centrum handlowym (u okulisty oczywiście).No,ale pewnie jeszcze trochę wody w Wisle upłynie zanim do tego dojdzie...

User avatar
piter
Wieczna zrzęda
Posts: 1724
Joined: Thu Aug 07, 2003 2:57 pm
Location: warszawa
Contact:

Post by piter » Sun Aug 24, 2003 4:02 pm

malina, Ewa, czy moglybyscie mi powiedziec ile taka przyjemnosc u nas kosztuje?(jak nie wiecie dokladnie, to chociaz w przyblizeniu)
dzien dobry. jestem piter i wszystkich lubie.

User avatar
Ela
Fan...atyk
Posts: 1844
Joined: Tue Jul 15, 2003 5:55 pm

Post by Ela » Sun Aug 24, 2003 6:34 pm

W jednym z pokoików Lizzie napisała coś, co warto tu umieścić.
Zawsze istnieje jeszcze laserowa korekta. Moja kumpela przed zeszłymi wakacjami miała -10...po, nie musi nosic już zadnych szkieł. Opowiadała mi, ze spotkała tam dziewczynkę która na jednym oku miała -16...na drugim-0...trudno sobie wyobrazić. Przy okazji( przepraszam że piszę o tym w tym temacie) ten zabieg refunduje kasa chorych osobom do 21 roku zycia.
Czyli wykonuje się u nas korekty laserowe oczu. Zabiegi są skutecznie i w niektórych przypadkach refundowane...Warto o tym pamiętać, szczególnie przy dużej krótkowzroczności.

User avatar
malina
Zainteresowany
Posts: 316
Joined: Tue Jul 29, 2003 10:54 pm

Post by malina » Mon Aug 25, 2003 11:27 am

piter-oto co dowiedziałam się od kumpeli która powaznie się tym interesuje:zabieg kosztuje ok.3-4 tys.zł.Nie wiem czy ta cena jest aktualna.Fundusz zdrowia refunduje podobno tylko częśc-nie wiem jaką. I uwaga-znam przypadek osoby która po zabiegu widzi gorzej niż przed,więc ryzyko niepowodzenia istnieje.Sam zabieg trwa ok.kilkunastu minut i jest bezbolesny.Za prawdziwość tych informacji nie ręczę-ceny mogły ulec zmianie,może tez (na pewno)technika poszła do przodu.Aha,jeszcze jedno-korekcję robi się najczęściej po ukończeniu 21 r.życia(wtedy wada wzroku jest już praktycznie ustabilizowana).Pozdrowienia dla okularników :D

User avatar
martin.t
Gość
Posts: 33
Joined: Mon Jul 14, 2003 9:39 am
Location: Bydgoszcz/Gdańsk

Post by martin.t » Mon Aug 25, 2003 3:06 pm

ja tez noszę brylki - nie nawidzę słowa "astygmatyzm" !!
a oczka coraz słabsze...

Ewa
Gość
Posts: 40
Joined: Sun Aug 03, 2003 12:35 pm
Location: Brzeg opolski

Post by Ewa » Mon Aug 25, 2003 4:40 pm

piter we Wrocławiu taki zabieg kosztuje -jedno oko około 1,900 i na zabiego długo sie czeka,kolejka jest nie samowicie długa.
Ale mam taką cicha nadzieie że bede juz po tym zabiegu i bede mogła widziec swiat bez okularów........ :lol:
evi

User avatar
maddie
Fan
Posts: 970
Joined: Sat Jul 12, 2003 5:47 pm
Location: Kostrzyn k/Poznania
Contact:

Post by maddie » Tue Aug 26, 2003 3:44 pm

Heh, widzę że mało jest tu dalekowzrokowców... Przynajmniej nie jestem sama. Czy przyzna sie ta 2 osoba? Kim jesteś dalekowidzu?? :D
Image

User avatar
Liz_Parker
Zainteresowany
Posts: 301
Joined: Sat Aug 16, 2003 11:23 pm
Location: z Sanoka
Contact:

Post by Liz_Parker » Wed Aug 27, 2003 9:43 pm

Ja też mam wadę wzroku. Niestety. Noszę okulary (czyt. mam nosić). Zastanawiam się nad soczewkami, tylko nie wiem jak to jest jak się je nosi. Czuje się coś?
"I Have Promises To Keep, And Miles To Go Before I Sleep." ROBERT FROST
"So That's The End. Our Life In Roswell. What A Long Strange Trip It's Been"
Image

User avatar
niki
Zainteresowany
Posts: 327
Joined: Sat Jul 26, 2003 11:35 pm
Location: Dolny Śląsk
Contact:

Post by niki » Fri Aug 29, 2003 12:29 am

Ja mam wadę -4,2 w jednym i- 3,5 D w drugim oku. Matka obiecała mi korektę laserową jak wada mi się ustabilizuje. Ale sama nie wiem słyszałam, że to boli ale to może nie prawda. Słyszeliście coś o tym?
Image

Ewa
Gość
Posts: 40
Joined: Sun Aug 03, 2003 12:35 pm
Location: Brzeg opolski

Post by Ewa » Fri Aug 29, 2003 12:43 pm

jesli chodzi o soczewki to na poczatku jest trudno,a potem spoko da sie przyzwyczaic
evi

User avatar
Kwiat_W
Bezwzględny dręczyciel Maxa
Posts: 771
Joined: Mon Jul 28, 2003 12:29 am
Location: Warmia
Contact:

Post by Kwiat_W » Fri Aug 29, 2003 12:52 pm

Jestem krotkowidzem, ale nigdy nie pamietam dokladnie jakie nosze okulary. Chyba cos kolo -3. A ja sie was zapytam jak szybko poglebia sie wam wasza wada wzroku (mam na mysli krotkowidzow)?
Image

User avatar
malina
Zainteresowany
Posts: 316
Joined: Tue Jul 29, 2003 10:54 pm

Post by malina » Fri Aug 29, 2003 1:32 pm

Liz Parker-soczewek się nie czuje jesli sa dobrze dobrane.Na początku na pewno jest jakiś dyskomfort,ale później o tym zapominasz.Tak jak napisała Ewa-to kwestia przyzwyczajenia.Niki-korekcja laserowa jest podobno całkowicie bezbolesna,trwa ok.kilkunastu minut.
Kwiat_W mnie wada się pogłębia ok.0,5 D w okresie czasu raz na ok.1,5 roku.
Moje pytanie:czy macie za sobą jakieś zabawne zdarzenia związane z wadą wzroku :D ?Ja np.pewnego dnia wstałam założyłam od razu okulary i poszłam umyć twarz... :lol: A gdy ktoś mnie pyta czy śpię w okularach (co za pytanie! :) )to odpowiadam tak jak w tym kawale:tak,bo bez nich ludzi w snach nie rozpoznaję :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests