Nasze imiona

Poznajmy się bliżej...

Moderators: ciekawska_osoba, lizzy_maxia

liz
Fan
Posts: 569
Joined: Sun Dec 21, 2003 5:31 pm

Post by liz » Tue Dec 23, 2003 5:03 pm

Jedna z moich koleżanek ma na imię (drugie) Kunegunda. Na szczęście dla mojej koleżanki nie chodzi ona do tej samej szkoły co ja (chłopcy niedali by jej spokoju!). Ale takiego jak ja imienia to napewno nie ma nikt. Bardzo mi miło - jestem Roxana!

User avatar
Doreen
Starszy nowicjusz
Posts: 211
Joined: Sat Sep 20, 2003 11:54 am
Location: Poznań
Contact:

Post by Doreen » Tue Dec 23, 2003 11:38 pm

Hehe, a podobno Kunegunda to teraz skrócone Kinga :roll: :wink:

Witaj Roxano! Bardzo piękne imię :D

User avatar
Ramzes
Fan...atyk
Posts: 1259
Joined: Thu Sep 04, 2003 9:48 pm
Location: moje miasto Tarnowem zwane

Post by Ramzes » Wed Dec 24, 2003 10:29 am

Roxana miałem styczność z paroma dziewczynami o tym imieniu ... :roll:
a ja jestem najbardziej orginalnie Michael, Max witaj Roxano ... :wink:
Lubi mnie tu niewielu :p
A większość nienawidzi :]

User avatar
;-)
Pleciuga
Posts: 577
Joined: Sun Jul 13, 2003 10:07 am
Location: from Rome
Contact:

Post by ;-) » Wed Dec 24, 2003 3:12 pm

Cześć Roxana, wcześniej myslalam ze sie pisze przez k anie przez x
"You are not my mother, Rome is my mother"Image

Lyss
Pleciuga
Posts: 618
Joined: Tue Dec 09, 2003 10:24 pm
Location: Swiar wampirow..raj dla kriw, pieklo dla smiertelnikow
Contact:

Post by Lyss » Fri Dec 26, 2003 5:02 pm

no wlasnie tak samo jest z moim imieniem Kornelia albo Kornela to dwa rozne imiona ja mam Kornelia :D

User avatar
;-)
Pleciuga
Posts: 577
Joined: Sun Jul 13, 2003 10:07 am
Location: from Rome
Contact:

Post by ;-) » Fri Dec 26, 2003 6:37 pm

na mnie mama woła kornela jak jest zła, a ja tego nie znosze
"You are not my mother, Rome is my mother"Image

Lyss
Pleciuga
Posts: 618
Joined: Tue Dec 09, 2003 10:24 pm
Location: Swiar wampirow..raj dla kriw, pieklo dla smiertelnikow
Contact:

Post by Lyss » Fri Dec 26, 2003 6:39 pm

hehe na mnie mama wola jak jest zla "chuda" albo "ziuta" :D

liz
Fan
Posts: 569
Joined: Sun Dec 21, 2003 5:31 pm

Post by liz » Sun Dec 28, 2003 5:14 pm

Wymysł mojej mamy - to ,x'. Widać nie tylko ja mam takie fajne imię!

User avatar
Renya
Fan
Posts: 524
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:17 am
Location: Brwinów
Contact:

Post by Renya » Wed Dec 31, 2003 9:59 am

Hej, po raz pierwszy spotkałam się z grupą, w której żadna dziewczyna nie ma mojego imienia (a w każdym razie nie przyznała się do niego). Ja swoie imię bardzo lubię, czy w formie zdrobniałej czy "normalnej". A najfajniejsze jest to, że wszystkie moie imiona (3) mają podobna znaczenie. Po tym wstępie przedsawię się wreszcie, macie szanowni państwo doczynienia z Renatą Dominiką Gabrielą. I łatwo się domyślić skąd mój nick.

User avatar
freja
Fan
Posts: 640
Joined: Sat Jul 12, 2003 7:10 pm
Location: Warszawa
Contact:

Post by freja » Thu Jan 01, 2004 3:16 pm

dobra ktoś podejrzewa jak mam na imię??? moje jest takie sobie mogłam mieć gorsze ale nie jest zbyt często używane ale już dwie osoby na forum mają takie imię jak ja...
dobra nikt nie przebije mojej prababci, która miała na imię... Scholastyka!!! (mieć coś takiego to dopiero jest jazda!!!) dodajmy że imię to występuje jako termin w języku polskim ale nie pamiętam co to jest. Poza tym imiona babć to Jadwiga a dziadków Jan i dodatkowo babcie urodziły się tego samego dnia, miesiąca i roku to dopiero przypadek... o pamietam druga prababcia miała na imię równie wspaniale czyli Cezaria... kurde ludzie mięli kiedyś imiona... nie ma co....
Image

User avatar
lizzy_maxia
Fan
Posts: 888
Joined: Fri Jul 25, 2003 10:01 am
Location: Łódź, my little corner of the world...
Contact:

Post by lizzy_maxia » Fri Jan 09, 2004 3:14 pm

dodajmy że imię to występuje jako termin w języku polskim ale nie pamiętam co to jest.
Freja, lepiej się nie przyznawać, że się nie zna znaczenia jakiegoś słowa, tylko od razu sprawdzić na "google" :D Postąpiłam zgodnie z tą zasadą i oto mamy wyjaśnienie (zaraz ,zaraz, czy ja w tym roku przypadkiem nie zdaję matury z polskiego? :roll: hmm.., :wink: ):
Scholastyka,

1) metoda rozumowania charakterystyczna dla filozofii średniowiecznej, polegająca na dokładnym stosowaniu ustalonej procedury składającej się z komentowania tekstu (lectio), związanej z nim dyskusji (disputatio) oraz formułowania wniosków (determinatio). W pełni została zastosowana po raz pierwszy przez P. Abelarda, posługiwali się nią św. Tomasz z Akwinu i Duns Szkot.

2) typ filozofowania charakterystyczny dla okresu od IX do XV w., w którym najważniejszym problemem było rozumowe uzasadnianie prawd religijnych. Nadmiar formalizmów i abstrakcyjnych dociekań doprowadził stopniowo do oderwania się scholastyki od rozwijających się nauk empirycznych i w konsekwencji utraciła ona swoje znaczenie.
źródło: Onet WIEM

Guest

Post by Guest » Sat Jan 10, 2004 7:13 pm

Imię to cząsteczka mnie. Powinnam je polubic nawet jeśli brzmi Józefina Genowefa :D
Tak na serio na imię mam Monika Patrycja. Raz używam jednego, raz drugiego. A czasem sobie wymyslam jeszcze inne, tal dla checy:D

Lyss
Pleciuga
Posts: 618
Joined: Tue Dec 09, 2003 10:24 pm
Location: Swiar wampirow..raj dla kriw, pieklo dla smiertelnikow
Contact:

Post by Lyss » Sat Jan 10, 2004 7:45 pm

hmm ja mam Kornelia Sara...co do korneli to juz sie przyzwyczailam przez te kilkanascie latek :twisted:

liz
Fan
Posts: 569
Joined: Sun Dec 21, 2003 5:31 pm

Post by liz » Mon Jan 12, 2004 4:08 pm

Przecież Kornelia to ładne imię! Nie to co Roxana... :evil:

User avatar
Renya
Fan
Posts: 524
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:17 am
Location: Brwinów
Contact:

Post by Renya » Mon Jan 12, 2004 4:47 pm

Liz, co masz do imienia Roxana? Naprawdę nie jest złe. Pomyśl jakbyś się czuła mając na imię Kunegunda, Hildegarda?
A co do imion z innej strony. Na andrzejki wyciągnęłam karteczkę z imieniem przyszłego lubego. Brzmiało ono Andruszek. Słyszał ktoś o takim? Po dziesięciu latach szukania jeszcze nie trafiłam na tak orginalne imię.

Mirelka666
Nowicjusz
Posts: 96
Joined: Tue Dec 30, 2003 8:47 pm

Post by Mirelka666 » Mon Jan 12, 2004 6:44 pm

Uwazam ze zarowno Roxana jak i Kornelia sa ciekawymi imionami i ladnymi :cheesy: Co do mojego to nigdy za nim nie przepadalam ale jush sie przyzwyczailam :roll: I tak kazdy uzywa jakiejs ksywki jak sie do mnie zwraca :mrgreen: :wink:

Luca
Starszy nowicjusz
Posts: 247
Joined: Tue Aug 05, 2003 9:58 pm

Post by Luca » Mon Jan 12, 2004 9:54 pm

Ale najladniejsze to jest Sylwia 8) ( no sami powiedzcie :mrgreen: )
I pomyslec, ze kiedys nienawidzilam swojego imienia :roll: Bylam na tyle glupiutka( czy to mozliwe? :shock: ), ze reagowalam tylko na swoje drugie imie :mrgreen:

Mirel, Menela rlz :mrgreen: ( tylko nie bij, ja wiem, ze Ty silna jestes :twisted: )

Renya, ale jak juz Go znajdziesz, to bedziesz miala 100% pewnosci, ze to ten jedyny :mrgreen:

User avatar
Renya
Fan
Posts: 524
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:17 am
Location: Brwinów
Contact:

Post by Renya » Mon Jan 12, 2004 11:25 pm

Tak, pewność będę miała na 100%. Mam tylko nadzieję, że nie będę wtedy zasuszoną , stuletnią staruszką.

User avatar
Kes_ALF
Gość
Posts: 40
Joined: Sun Jan 18, 2004 11:03 pm
Location: wawa
Contact:

Post by Kes_ALF » Tue Jan 20, 2004 8:22 pm

Liz, czyżbyś nie znała baśni haliny górskiej pt. "O księciu Gotfrydzie ryceżu gwiazdy wigilijnej"???? Moja najukochańsza bajka, i tam właśnie księżniczka się Roksana nazywa, tylko chyba właśnie przez ks, sprawdzę... tak zgadza się, ale to rzadna różnica... No więc to było moje ulubione imię odkąd pamiętam, chciałam tak córeczkę nazwać, i może nazwę :) Gotfryd już mi się przestało podobać (chociaż sentyment zawsze pozostaje) ale roksana została, zazdroszczę ci straszliwie tego imienia, bo moje jest głupie, i zwyczajne- Agata. ale już się zaczęłam przyzwyczajać (he he, najwyższy czas)
A z ciekawostek, moja mama chciała mi dać na imię Śnieżana, (czyli Śnieżka, kojaży się wam z czymś?) tylko że tata się nie zgodził, za co mam do niego pretensję, bo co prawda kiedyś byłam szczęśliwa, że nie mam tak na imię, ale teraz myślę, że mogło by być fajnie.
Ale się rozpisałam.
Roxana, pozdrawiam :cheesy: :cheesy: :cheesy:
I want out, because I love you so much Image

User avatar
lizzy_maxia
Fan
Posts: 888
Joined: Fri Jul 25, 2003 10:01 am
Location: Łódź, my little corner of the world...
Contact:

Post by lizzy_maxia » Mon Jan 26, 2004 4:04 pm

Co powiecie na zagłębienie się w istotę swojego imienia? Zastanawialiście się kiedyś co Wasze imię oznacza, skąd się wywodzi? Czy to, co wypisują o nim (tzn. o imieniu) w różnych mądrych księgach jest zgodne z Waszym charakterem?
Imię ( łac. nomen) to osobista nazwa nadawana jakiejś osobie przez grupę, do której należy. Wraz z nazwiskiem a czasem przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

Imię wywodzi się prawdopodobnie od przezwiska; z czasem nabyło ono silny rys magiczny. Łączy się to z pradawną - nieistniejącą już u większości społeczeństw - funkcją języka. Zgodnie z którą nadanie nazwy jakiemuś obiektowi, przedmiotowi, osobie poczytywano za zdobycie władzy nad nią. Tym samym rodzina nadawała dziecku imię, aby wyposażyć je w pewne cechy, zaprogramować jego przyszłość lub odwrócić nieprzychylny bieg wydarzeń; imię było wróżbą, błogosławieństwem, życzeniem.

Z nadawaniem imienia często wiążą się obrzędy i publiczne lub rodowe uroczystości, jak choćby chrzest. Obecność przy tym akcie rodziny czy grupy, w której żyje dana jednostka, wiąże się z symbolicznym wprowadzeniem tejże osoby do niej.

Początkowo nie nadawano imion na stałe. W wielu kulturach pierwsze imię nadane po urodzeniu zmieniano w czasie aktu wprowadzenia do dorosłej społeczności czy innych obrzędów inicjacyjnych. Pozostałością tego jest np. bierzmowanie w kościele katolickim, chociaż w tym przypadku nadal publicznie używa się imienia z chrztu. Powodem zmiany imienia mogło być także wystąpienie w życiu noszącej go jednostki znaczącego zdarzenia, czegoś co naznaczało ją w oczach bliskich - mogło to być zarówno zdarzenie pozytywne jak i negatywne, śmieszne lub tragiczne (w czasach historycznych obyczaje te kultywowali choćby Indianie północnoamerykańscy). Także objęcie nowej roli, funkcji - zwłaszcza religijnych - w danej społeczności może się wiązać ze zmianą imienia.

Zwyczaj nadawania wielu imion (w przypadku kultur iberołacińskich nawet kilkunastu) ma źródła religijno-magiczne lub rodowe. Upowszechniał się zapewne wraz z utrwalaniem pierwszego imienia jako niezmiennego. U wielu ludów w zwyczaju było nadawanie wnukom imienia dziadka lub obu dziadków, czy też innych ważnych krewnych, którzy odznaczyli się w dziejach rodu czy całej społeczności (a więc ich imię miało moc).

Kiedyś troszczono się o to by każde imię coś wyrażało, aby zawierało jakieś życzenie czy wróżbę. Dzisiaj imiona nadaje się ze względu na ich brzmienie i możliwość zdrabniania.
Zaczerpnięte z:
http://bemanet.w.interia.pl/Ksiega_imio ... imion.html

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests