Miłość & Przyjaźń - co ważniejsze?

Religia... Filozofia... Poszukujemy odpowiedzi na trudne pytania... Demaskujemy fałsz...

Moderator: {o}

Post Reply
User avatar
Jason_L:W
Gość
Posts: 38
Joined: Sat Apr 24, 2004 8:37 pm
Location: Wysokie Mazowieckie
Contact:

Miłość & Przyjaźń - co ważniejsze?

Post by Jason_L:W » Sat Apr 24, 2004 10:56 pm

Hmmm nie wiem czy był taki temat na forum bo to są moje początki, ale zaryzykuję.
Zastanawialiście się napewno kiedykolwiek nad miłością, jaką rolę odgrywa wżyciu i jaka jest piękną, tak samo z przyjaźnią. Natomiast zastanawialiście się kiedyś nad tym które z tych "uczuć" jest ważniejsze?

Moje osobiste zdanie na ten temat jest takie:
Ważniejsza jest przyjaźń. Uważam tak poniewań na nią trzeba długo pracować, jest wiele wyrzeczeń. Ma się tą 2 osobę to której się idzie w potrzebie - z największymi problemami.
Ktoś by mógł mi teraz powiedzieć, że w miłości jest to samo. Jednak miłość zaczyna się od zauroczenia. Nie wybiera się osoby którą się będzie kochać. To przychodzi samo. Przyjaciela natomiast trzeba sobie znaleźć, zaufać mu, zapracować na jego zaufanie. Pomagać sobie wzajemnie, wspierać się.

Jeżeli ktoś uważa inaczej to niech podzieli się ze mną swoimi poglądami, może komus uda się nawet zrównoważyć oba "związki" międzyludzkie.

Sija 8)
Czarne biblie spisałem Słowa " Potępienie z zamierzenia " Gorzka prawda zdawała się daleko lepszą od kłamstwa Bo gdy nadzieję obalił rozum Coś się skończyło I Śmierć padła szybko do stóp życia

User avatar
Liz16
Fan
Posts: 534
Joined: Fri Apr 16, 2004 9:10 pm
Location: Warszawa
Contact:

Post by Liz16 » Sat Apr 24, 2004 11:12 pm

Ojej, muszę powiedzieć, że wybrałeś bardzo ciekawy temat, ale także okropnie trudny. Ja bym chyba mogła 10 stronicową rozprawkę o tym napisać, ale skrócę to i pewnie co jakiś czas będę coś od siebie dorzucała. :)

A więc tak, może zacznę od tego, że oba te uczucia są bardzo ważne i chyba nie da się bez nich żyć. Ale myślę, że może być tak i wtedy moim zdaniem jest najlepiej kiedy osoba która kochamy i z którą jesteśmy, jest także naszym przyjacielem, gdyż miłość w znacznym stopniu opiera się właśnie na tym uczuciu.
Chyba można powiedzieć, że bez przyjaźni nie ma takiej prawdziwej miłości, bo czy można kochać swojego wroga??

Przy tym wszystkim uważam, że każdemu potrzebny jest przyjaciel do którego można iść, wyżalić się, który pocieszy, da dobrą radę, a także z którym można mile spędzić czas na jakiejś rozrywce.

No ale oprócz przyjaźni potrzeba nam jest jednak MIŁOŚĆ, bo ona wypełnia nas w jakiś dziwny i tajemniczy sposób. Sprawia, że stajemy się bardzo szczęśliwi, a także że stajemy się w jakimś sensie lepsi. Ogólnie to bardzo dziwne uczucie, którego nie umiem ująć w słowa. :hearts:

Podsumowując na razie, chyba musze stwierdzić, że są to uczucia równorzędne, w każdym razie ja tak uważam. Kiedyś miałam obie takie osoby i nie wyobrażam sobie, że musiałabym wybierać sposród którejś z nich.

A kończą już tak na serio, stwierdzam, że są to chyba najważniejsze i najpiękniejsze, jakie człowiek może przeżywać i dać drugiej osobie.
Image

User avatar
Jason_L:W
Gość
Posts: 38
Joined: Sat Apr 24, 2004 8:37 pm
Location: Wysokie Mazowieckie
Contact:

Post by Jason_L:W » Sat Apr 24, 2004 11:23 pm

Ładne...

podoba mi się Twoje stwierdzenie:
Liz16 wrote:...moim zdaniem jest najlepiej kiedy osoba która kochamy i z którą jesteśmy, jest także naszym przyjacielem, gdyż miłość w znacznym stopniu opiera się właśnie na tym uczuciu.
i nadal obstaję przy swoim bo skoro nie może byc miłości bez przyjaźni to przyjaźń jest w takim razie "fundamentem" miłości - czyli ważniejsza.

Bronię swoich poglądów :) Pozdrawiam Liz16

Bye :o
Czarne biblie spisałem Słowa " Potępienie z zamierzenia " Gorzka prawda zdawała się daleko lepszą od kłamstwa Bo gdy nadzieję obalił rozum Coś się skończyło I Śmierć padła szybko do stóp życia

Luca
Starszy nowicjusz
Posts: 247
Joined: Tue Aug 05, 2003 9:58 pm

Post by Luca » Sun Apr 25, 2004 1:00 pm

A czy trzeba wybireac i stwierdzac, ktore uczucie jest wazniejsze? :twisted:
One po prostu sa... trudno by bylo bez ktoregokolwiek i z pewnoscia sie wzajemnie uzupelniaja...
Problem pojawia sie dopiero, kiedy trzeba wybrac miedzy miloscia, a przyjaznia :roll: ( skierowana do tej samej osoby, dla jasnosci)

User avatar
Liz16
Fan
Posts: 534
Joined: Fri Apr 16, 2004 9:10 pm
Location: Warszawa
Contact:

Post by Liz16 » Sun Apr 25, 2004 1:05 pm

No właśnie nie trzeba wybierać które uczucie jest ważniejsze, ale chodzi zwłaszcza o takie momenty kiedy, nie mamy już wyjścia i musimy coś wybrać. Co wtedy robimy??
Image

inti
Fan
Posts: 681
Joined: Sun Dec 21, 2003 3:03 am
Location: wawa centralna, peron 2, sektor 3

Post by inti » Sun Apr 25, 2004 3:01 pm

Przyjaźń to w pewnym sensie miłość tylko taka jakby platoniczna... Dla tego tez uważam, że czysta miłość platoniczna jest czymś niezwykłym i chyba bardzo rzadkim. A jeśli mam to porównywać to myślę, że te uczucia są tak samo ważne czyli znowu równowaga górą ;)

User avatar
lizzy_maxia
Fan
Posts: 888
Joined: Fri Jul 25, 2003 10:01 am
Location: Łódź, my little corner of the world...
Contact:

Post by lizzy_maxia » Sun Apr 25, 2004 7:09 pm

Co ważniejsze?

Myślę, że Miłość nie moze istnieć bez Przyjaźni i każdy związek dwojga osób powinien się na tej Przyjaźni początkowo opierać, ponieważ najwspanialszą Miłość - według mnie - buduje się na Przyjaźni.
skoro nie może byc miłości bez przyjaźni to przyjaźń jest w takim razie "fundamentem" miłości - czyli ważniejsza.
W pewnym sensie tak, ale zaryzykuję stwierdzenie, że na początku. Później Przyjaźń przeradza się w Miłość, która jest jej najbardziej szlachetną odmianą i wtedy bierze górę. Pamiętać trzeba, że Miłość ma tylko dla siebie charakterystyczne cechy, np. pożądanie. Reasumując - oba uczucia są równie ważne, ale w różnym czasie. Heh, trochę chyba namieszałam :roll:

Inti, co do Miłości platonicznej...Według mojego ksiedza, najpełniej możliwości tkwiące w człowieku realizuje nie ta platoniczna, a miłosć życzliwości (gr. agape). w której podmiot miłujący pragnie tego, co najlepsze dla kochanej osoby...Miłośc platoniczna jest natomiast fascynacją drugim człowiekiem, która ma charakter idealny, czysty. Poza tym istnieje jeszcze miłość upodobania, pożądania (gr. eros) oraz miłość PRZYJAŹNI właśnie (gr. philia). To z tematu "Rodzaje miłości między mężczyzną a kobietą", zrealizowanego na jednej z lekcji religii :P

**** **** ****


"Pierwsza wielka przyjaźń - to coś równie potężnego i pięknego jak pierwsza miłość."

Karel Capek

User avatar
shiri11
Gość
Posts: 44
Joined: Wed Apr 14, 2004 8:41 am
Location: Warszawa
Contact:

Post by shiri11 » Sun Nov 21, 2004 11:35 am

Powiem tak przyjazn jest wazna i chyba najwazniejsza, bo czlowiek, ktory ma prawdziwego przyjaciela jest czlowiekiem szczesliwym, ale mowie o takim przyjacielu, ktory zawsze Ci pomoze zawsze wtedy kiedy potrzebujesz pomocy, a nie takim co lubi ciebie jak Ty mu pomagasz, a jak on ma Tobie to gorzej.

Milosc- jest bardzo potrzebna, ale czasem kochamy kogos, ale nie mozemy sie przyjaznic z nim, Kochamy sie, ale nie jestesmy przyjaciolmi. Czasem jednak z przyjazni moze wyjsc nawet milosc a z milosci przyjazn zdecydowanie nie wedlug mnie.

Shirka
Bo byc z kims, kogo sam wybrales, to co innego niz byc z kims, kto wybral aby z Toba byc.

User avatar
_issy_
Gość
Posts: 53
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:47 pm

Post by _issy_ » Sat Dec 18, 2004 9:15 pm

Podobnie jak inni uwarzam, że to fajny iciekawy temat. I można duuuużo o nim napisać, tyle, że, dla mnie to i przyjaźń i miłość są ważne. Moja kuzynka, która raczej traktuje jak siostrę ma przyjaciółkę. Trzy lata temu poznała pewnego chłopaka i od 2 lat są razem. Z chłopakiem widzi sie baaaaardzo często. kocha go itd. Z przyjaciółką coraz rzadziej. Przyjaciółka zaczeła szukać sobie nowych znajomych, skoro moja siostra nie mogła poswiecec jej czasu. W sumie to nadal sie przujaznia tyle ze to nie jest to. Bo bardziej posatwiła na miłość niż na przyjaźń.... Dlatego uważam że powinno się i dbać o to i o to.

Magea
Fan
Posts: 536
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:06 pm
Location: Wrocław
Contact:

Post by Magea » Sat Dec 18, 2004 10:21 pm

issy nie mozna za bradzo zaniedbywać jednego i drugiego ... Bo co to za przyjaźń, którą sie zaniedbuje i co do za miłość, na która się nie ma czasu ??... Dla mnie uczucia przyjaźni i miłości równoważą się ... w pewnien nie wyjaśniony dla mnie sposób .... to jak i to drugie jest ważne ale trzeba nauczyc się doceniać miłośc i przyjaźn bo to spotyka się nieczęsto ...
:)

User avatar
_issy_
Gość
Posts: 53
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:47 pm

Post by _issy_ » Sun Dec 19, 2004 12:49 am

Magea. Ja tylko przytoczyłam jej przykład pokazując ze zaniedbała przyjazn kosztem milosci. A jak na koncu swojej wypowiedzi napisałam dla mnie te 2 uczucia powinny byc na jednym miejscu.

User avatar
LEO
Minstrel przy dworze Czasu
Posts: 978
Joined: Fri Sep 12, 2003 7:16 pm

Post by LEO » Thu Dec 30, 2004 7:58 pm

polecam : kiedy Harry poznał Sally" <lol>


A tak już bardziej poważnie: to co często nazywane jest chemią niezbyt często miewa coś wspólnego z przyjaźnią. Jeśli z niej wyrasta miłośc- to wspaniale, ponieważ w przypadku, kiedy miłość się kończy trzeba wiele odwagi i dorosłości by umieć przerodzić wygasające uczucie w przyjaźń. mało kto z otoczenia takich dwóch osób potrafi taką więź potem zrozumieć.

potrzebne jest nam i jedno i drugie. Często łatwiej trafić na miłość, chociażby przelotną, niż na przyjaźń... Często coś, co bierzemy za miłość nie ma z nią nic wspólnego... często potrzebujemy jednego i drugiego, ale nigdy nie będziemy w stanie zrealizować tych marzeń, ponieważ nie wszystko zależy wyłącznie od nas...

Co jest ważniejsze? Ważniejsze jest to, co daje nam poczucie wewnętrznego spokoju i bezpieczeństwa i co możemy mieć ...
"...I'm a member of that group of... outsiders. So... thank you, Roswell... Thank you for... for letting me live among you...Thank you for giving me a home... "

Lyss
Pleciuga
Posts: 618
Joined: Tue Dec 09, 2003 10:24 pm
Location: Swiar wampirow..raj dla kriw, pieklo dla smiertelnikow
Contact:

Post by Lyss » Tue Mar 01, 2005 7:31 pm

Bardzo trudno ocenić, które z tych uczuć odgrywa większą role w życiu. Przyjaźń tak jak i miłość można znaleźć tylko jeden raz taką prawdziwą. A dlaczego mamy wybierać między jednym a drugim? Obydwa są bardzo ważne. Przyjaźń chyba jednak jest bardziej głębokim i złożonym uczuciem, miłość zaś często prostą drogą do szczęścia. Osobiście nie potrafiłabym chyba wybrać ani jednego ani drugiego.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests