Zyj! Zyj, czerwona wolnosci!

Śmieszne, głupie, absurdalne... Najzabawniejsze forum roswelliańskie.

Moderator: piter

User avatar
piter
Wieczna zrzęda
Posts: 1724
Joined: Thu Aug 07, 2003 2:57 pm
Location: warszawa
Contact:

Zyj! Zyj, czerwona wolnosci!

Post by piter » Wed Nov 10, 2004 6:18 pm

Recenzja Wladcy Pierscieni
autor: Wladyslaw Oczeret
Czerwony Sztandar 24 maja 1971


Wiele jest sposobow, jakimi moze posluzyc sie wrog dla upokorzenia naszego, rozwijajacego sie w duchu wspolzawodnictwa pracy kraju. Oto angielski pisarz J.R.R. Tolkien opublikował jakis czas temu ksiazke, atakujaca w zakamuflowany sposob nasz sprzyjajacy czlowiekowi ustroj. Tytulowy "Wladca Pierscieni" - Sauron jest przywodca biednego kraju, w ktorym rozwiniety kolektyw posiada autentyczna władze, sprawowana przez wybranych na dozywotnia kadencje Nazgulow (zwanych w powiesci, o ironio, upiorami). Orkowie - klasa robotnicza Mordoru sa opisani jako postacie ohydnego wygladu i obyczajow (jakze mogł dostrzec piekno ludzi pracy wymuskany angielski panicz - potomek narodu imperialistow?). {...} swietnej organizacji, pracy i porzadkowi w Mordorze, kraju przedstawionym jako "spopielona pustynia" (czyzby nutka zazdrosci?), przeciwstawia sie obraz krain zyznych, "mlekiem i miodem plynacych", w ktorych wszelkich dobra konsumpcyjne rosna nieomal "na drzewach". Jednak skad biora sie w rzeczywistosci, ciezko stwierdzic - moze pomoc istoty nadprzyrodzonej, tzw. boga? Ha ha! {...} Podczas, gdy w pracujacym dzien i noc Mordorze brak jest podstawowych produktow zywnosciowych i wody, kraje sasiednie oplywaja w dostatki. Jak to mało subtelne odniesienie do naszej rzeczywistosci, w ktorej wybujały kapitalizm mami nas obrazkami dobrobytu, ktorego zrodel nic sposob się dopatrzyc (czary Gandalfa i elfow?), a chłopi i robotnicy naszego obozu pracuja rzetelnie i uczciwie, dorabiajac się bez krzywdy ludzkiej, dochodzac do wszystkiego praca własnych rak {...}. Elfy, hobbici i tzw. szlachetni duzi ludzie symbolizuja grupe prozniaczej arystokracji i burzuazji, probujacej przeciwstawic sie globalnej rewolucji, podczas gdy orkowie i trolle, ukazani jako stwory ciemnosci, kryja się pod ziemia i niby gornicy w pocie czola haruja na kawałek suchego chleba (nie dla nich lembasy ani miruvor!) Organizujacy ich w zwiazki, dokarmiajacy i walczacy o prawa mniejszosci, czarodziej Saruman, zostaje napietnowany i nazwany zdrajca, jego siedziba zniszczona przez zawsze gotowa do chuliganskich wybrykow reakcyjna, bikiniarska alternatywe. {...} Szerzac socjalizm w Shire, Saruman zostaje schwytany i ukarany bez sadu przez hobbitow, wspomaganych (i oplacanych) przez kapitalistyczne mocarstwo Gondoru. {...} "Sily dobra" w ksiazce Tolkiena sa zlozone z indywidualistow, ktorych rece nigdy nie skalaly się ciezka praca. I to dyskryminuje Froda, Aragorna, Boromira oraz szerzyciela zabobonow i gusel czarodzieja Gandalfa. A Tom Bombadil to w jednej osobie przedstawiciel bananowej mlodziezy i satrapa we wlasnym kraiku, utracjusz i tyran, dysponujacy nieograniczona wladza - jakim prawem? {...} Jeszcze Faramir, zawsze elegancki, inteligentny i czarujacy niczym James Bond, sabotujacy wszelkie przejawy internacjonalizmu. Galeria postaci bez ideologicznego kregoslupa, poderwanych do walki na zasadzie "przeciw inno?ci". Jakie to szczescie, ze rewolucji socjalistycznej nie da sie powstrzymac przez wrzucenie jakiejkolwiek, chocby i najcenniejszej relikwii do ognia. Trzymaj się Mordorze, otoczony przez wrogich reakcyjnych sasiadow! {...}"

http://psyborg.rpg.pl/fun.php?t=wladcapierscieni.inc
dzien dobry. jestem piter i wszystkich lubie.

inti
Fan
Posts: 681
Joined: Sun Dec 21, 2003 3:03 am
Location: wawa centralna, peron 2, sektor 3

Post by inti » Thu Nov 11, 2004 11:32 am

Piter wierzysz temu czy powód umieszczenia tego w miodzio sam za siebie mówi?
Nie sądze, aby Tolkien coś takiego miał na myśli pisząc tą książkę (choć do końca nie zaprzeczam). Wszędzie można się doszukac jakiś podtekstów - ale nie zawsze są one trafne.
W. P. to zwykła fantastyka, nie tylko tam dochodzi do takich absórdów jak codzienne życie Orków.

Pewnie pisze nie na temat bo to miodzio... ryzyk-fizyk, niech mnie Piter zbeszta.

User avatar
piter
Wieczna zrzęda
Posts: 1724
Joined: Thu Aug 07, 2003 2:57 pm
Location: warszawa
Contact:

Post by piter » Thu Nov 11, 2004 12:46 pm

kup sobie dziewczyne albo cos... :?
dzien dobry. jestem piter i wszystkich lubie.

inti
Fan
Posts: 681
Joined: Sun Dec 21, 2003 3:03 am
Location: wawa centralna, peron 2, sektor 3

Post by inti » Thu Nov 11, 2004 2:21 pm

wyraziłem swoją opinię. Jak chcesz moge omijac twoje tematy.

User avatar
piter
Wieczna zrzęda
Posts: 1724
Joined: Thu Aug 07, 2003 2:57 pm
Location: warszawa
Contact:

Post by piter » Thu Nov 11, 2004 2:34 pm

chcialem tylko dobitnie zaznaczyc, ze to BYL zart w sposob tak oczwisty, ze az boli...

moze zrobie ankiete: czy piter wyglada na zagorzalego socjaliste czy moze tylko ma lekkie odchyly w strone tego kierunku (na przyklad: nie wychodzi z domu bez Che Guevary na koszulce..) :?
dzien dobry. jestem piter i wszystkich lubie.

User avatar
ciekawska_osoba
Fan
Posts: 773
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:35 am
Location: Rybnik
Contact:

Post by ciekawska_osoba » Sat Nov 13, 2004 12:47 am

hehe piter ty i koszulka Che Guevary - ciekawa perspektywa (czyżby też w kategori sci-fi? :wink: )

W każdym razie bardzo to co umieściłeś było ekhmm pouczające? NOwe spojrzenie na trylogię Tolkiena, hmmmm chyba zaporzyczę sobie niektóre spostrzeżenia i napiszę referat na temat współczesna ekonomia w odniesieniu do literatury do mnie na zajęcia - a nóż widelec uda się to przepchnąć? :wink:
"We shall never forget and never forgive. And never ever fear. Fear is for the enemy. Fear and bullets."
Image

User avatar
piter
Wieczna zrzęda
Posts: 1724
Joined: Thu Aug 07, 2003 2:57 pm
Location: warszawa
Contact:

Post by piter » Sat Nov 13, 2004 1:14 pm

jak dla mnie, to najlepsze jest to, ze to prawie napewno jest autentyczny tekst z Czerwonego Sztandaru (brzmi jak jakies socjalistycze czasopismo). ludzie rzeczywiscie to czytali i wierzyli... :shock:
dzien dobry. jestem piter i wszystkich lubie.

User avatar
luki
Twórca
Posts: 431
Joined: Tue Jul 08, 2003 12:20 pm
Location: Pomorze Środkowe
Contact:

Post by luki » Sat Nov 13, 2004 3:59 pm

Może za 30 lat w podobnym kontekście będą umieszczać twoje wypowiedzi z podpisem "ludzie rzeczywiscie to czytali i wierzyli" 8)

User avatar
{o}
o'Admin
Posts: 1665
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:31 am
Location: Opole
Contact:

Post by {o} » Sat Nov 13, 2004 4:07 pm

Za osiem lat będzie koniec świata, a ty z jakimiś trzydziestoma wyjeżdżasz? :cheesy:
התשׂכח אשׂה עולה מרחם בן בטנה גם אלה תשׂכחנה ואנכי לא אשׂכחך
הן על כפים חקתיך

comprendo.info - co autor miał na myśli - interpretacje piosenek

User avatar
piter
Wieczna zrzęda
Posts: 1724
Joined: Thu Aug 07, 2003 2:57 pm
Location: warszawa
Contact:

Post by piter » Sat Nov 13, 2004 4:14 pm

sarkazm sie nie starzeje. sarkazm jest wlasciwy. sarkazm byl, jest i bedzie.
(pisze biblie)

kto powiedzial, ze za 8..? nie wiem czy ten ktos liczyl sie z tym, ze ja zamierzam dozyc starosci... a ja lubie dostawac to czego chce...
dzien dobry. jestem piter i wszystkich lubie.

User avatar
Renya
Fan
Posts: 524
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:17 am
Location: Brwinów
Contact:

Post by Renya » Sat Nov 13, 2004 5:25 pm

Nie dożyjesz tej swojej starości. Przecież każdy już wie, że koniec świata nastąpi w 2012r za wodnika. Każdy PRAWDZIWY kalendarz kończy się na tej dacie.

User avatar
Graalion
Mroczny bóg
Posts: 2018
Joined: Sat Jul 12, 2003 8:10 pm
Location: Toruń, gdzie 3 małe kocięta tańczą na kurhanach swych wrogów
Contact:

Post by Graalion » Sat Nov 13, 2004 5:50 pm

Może koniec WASZEGO świata :mrgreen:
"Please, God, make everyone die. Amen."
Wieczorny pacierz Scratch'a ("PvP")

User avatar
Renya
Fan
Posts: 524
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:17 am
Location: Brwinów
Contact:

Post by Renya » Sat Nov 13, 2004 6:13 pm

Dlaczego Waszego? Co moje to i Twoje.

User avatar
nephit
Zainteresowany
Posts: 383
Joined: Fri Aug 22, 2003 10:58 pm
Contact:

Post by nephit » Sat Nov 13, 2004 7:13 pm

co Twoje to i moje a co moje to nic Ci do tego.
Collect some stars to shine for you.

User avatar
Renya
Fan
Posts: 524
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:17 am
Location: Brwinów
Contact:

Post by Renya » Sat Nov 13, 2004 7:37 pm

Auu, lisek-chytrusek?

User avatar
piter
Wieczna zrzęda
Posts: 1724
Joined: Thu Aug 07, 2003 2:57 pm
Location: warszawa
Contact:

Post by piter » Sat Nov 13, 2004 7:47 pm

przypominam, ze nie jestescie w pierwszym lepszym temacie... odrobina ducha braterstwa i wspolnoty by nie zaszkodzila... :roll:
dzien dobry. jestem piter i wszystkich lubie.

User avatar
Graalion
Mroczny bóg
Posts: 2018
Joined: Sat Jul 12, 2003 8:10 pm
Location: Toruń, gdzie 3 małe kocięta tańczą na kurhanach swych wrogów
Contact:

Post by Graalion » Sat Nov 13, 2004 10:17 pm

Mrok i tak przetrwa :P
"Please, God, make everyone die. Amen."
Wieczorny pacierz Scratch'a ("PvP")

User avatar
piter
Wieczna zrzęda
Posts: 1724
Joined: Thu Aug 07, 2003 2:57 pm
Location: warszawa
Contact:

Post by piter » Sat Nov 13, 2004 11:59 pm

'Mrok ssie' - Edison.
dzien dobry. jestem piter i wszystkich lubie.

User avatar
Graalion
Mroczny bóg
Posts: 2018
Joined: Sat Jul 12, 2003 8:10 pm
Location: Toruń, gdzie 3 małe kocięta tańczą na kurhanach swych wrogów
Contact:

Post by Graalion » Mon Nov 15, 2004 1:41 pm

'... lecz jest to ssanie bardzo przyjemne' - Graalion
"Please, God, make everyone die. Amen."
Wieczorny pacierz Scratch'a ("PvP")

User avatar
luki
Twórca
Posts: 431
Joined: Tue Jul 08, 2003 12:20 pm
Location: Pomorze Środkowe
Contact:

Post by luki » Mon Nov 15, 2004 6:04 pm

'... dlatego mam w domu pięć odkurzaczy?' :roll:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests