Muzyka a film - interpretacje utworów z Roswell

Rozmowy o muzyce z Roswell i nie tylko...

Moderator: LEO

Locked
User avatar
{o}
o'Admin
Posts: 1665
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:31 am
Location: Opole
Contact:

Muzyka a film - interpretacje utworów z Roswell

Post by {o} » Thu Jul 17, 2003 3:15 pm

INFORMACJA

Temat interpretacji utworów został założony na komnacie. Ze względu na długotrwałą awarię serwera - postanowiliśmy kontynuować go tutaj. Po pewnym czasie serwer naprawiono, dzięki czemu uzyskaliśmy dostęp do starego tematu. Postanowiliśmy go jednak zakończyć, a dalsze interpretacje przedstawiać wciąż tutaj. Postanowiliśmy także wykonać kopię starego tematu i umieścić ją tutaj, aby była do wglądu nawet w przypadku kolejnej awarii komnaty.

TO JEST KOPIA TEMATU Z KOMNATY
TO JEST LINK DO ORYGINAŁU NA KOMNACIE
TO JEST LINK DO KONTYNUACJI NA XCOMIE
התשׂכח אשׂה עולה מרחם בן בטנה גם אלה תשׂכחנה ואנכי לא אשׂכחך
הן על כפים חקתיך

comprendo.info - co autor miał na myśli - interpretacje piosenek

User avatar
LEO
Minstrel przy dworze Czasu
Posts: 978
Joined: Fri Sep 12, 2003 7:16 pm

Muzyka a Film - interpretacje utworów z Roswell

Post by LEO » Thu Jul 17, 2003 3:15 pm

Kochani!! :) wiem, że biorąc pod uwagę mój "staż" jeśli chodzi o pobyt na forum, jestem szczeniakiem, ale wydaje mi się, że wiele osób wprost fascynuje muzyka z Roswell. Nie tylko linia melodyczna, ale przede wszystkim treść i sposób dobrania jej do poszczególnych scen. Chciałabym co jakis czas "wrzucać" na tę stronkę (może raz na tydzień??) tekst jednej z piosenek, która była w Roswell i zacząć go interpretować:))) Może i Wam się to spodoba i zaczniecie na temat tej piosenki dzielić się ze mną i innymi zwiedzającymi forum, swoimi uwagami na temat jej "klimatu", scen do których była on tłem muzycznym?zatem..bez zbędnych dygresji...:) Mam nadzieję, że można tak umieszczać czyjeś teksty??

Sarah McLachlan- Fear

Morning smiles
Like the face of a newborn child
Innocent unknowing
Winter's end
Promises of a long lost friend
Speaks to me of comfort
But I fear
I have nothing to give
I have so much to lose
Here in this lonely place
Tangled up in our embrace
There's nothing I'd like
Better than to fall
But I fear I have nothing to give
Wind in time
Rapes the flower trembling on the vine
Nothing yields to shelter it
From above
They say temptation will destroy our love
The never ending hunger
But I fear
I have nothing to give
I have so much to lose
Here in this lonely place
Tangled up in our embrace
There's nothing I'd like
Better than to fall
But I fear
I have nothing to give
I have so much to lose
I have nothing to give
We have so much to lose...

Rzadko słucha się czegoś tak pięknego... Sarah ma niepokojące utwory...ale tę piosenkę kojarzyć chyba już zawsze będę z tym serialem... Znajduje się ona w pierwszym odcinku, podczas scenu uratowania życia Liz. Nie mogła być umieszczona moim zdaniem trafniej. Strach kierowal całym życiem tej trójki, a zwłaszcza Maxa, który czuł się zawsze odpowiedzialny za wszystkich. Zaryzykował bardzo dużo, miał "tyle do stracenia" ale nie mógł" nic dać" Liz... wiedział, że szczerość w stosunku do ukochanej osoby narazi ją na niebezpieczeństwo. To nią właśnie ierce skutecznie zaszantażował Maxa w "White room"...
"lonely place"... nie mieli nikogo, nikogo nie mogli wtajemniczyć, byli przerażająco samotni i wystraszeni...
"They say temptation will destroy our love
The never ending hunger" - miłość Maxa do Liz (tu konkretnie chodzi o tę część zwaną pożądaniem:) ) prawie zniszczyła ich związek... ile razy próbowali nie być razem, ile razy nie chcieli być blisko siebie, żeby tylko nie cierpiała ta druga strona... w 3 serii Max sam powiedział, że żaluje, że jej to wszystko powiedział, że ją wciągnął w swoje życie. To był 2 odcinek. Liz też żałowała - co mnie zaskoczyło - to chyba był 8 odcinek 3 serii. Powiedziała, że podjęła decyzje i teraz musi konsekwentnie się ich trzymać rezygnując z części marzeń...Ale tak to jest z tą miłością:) jeśli jest się w stanie razem przetrwać najgorsze, to owo uczucie nigdy nie osłabnie, bo sprawdzona miłość, to dowód na to, ze mozna na sobie polegać, a rzadko dziś można trafić na prawdziwego przyjaciela i partnera. Czyż nie?:)
Last edited by LEO on Wed Sep 08, 2004 9:59 am, edited 1 time in total.

Loki
Gość
Posts: 10
Joined: Sat Jul 12, 2003 7:59 pm

Post by Loki » Thu Jul 17, 2003 4:13 pm

Muzyka z Roswell jest przepiekna, zwłaszcza ta dobrana do scen Max'a i Liz.Uwielbiam tą muzykę czasami ściągam ją ze strony Roswell.na.nu, ale nie zawsze to sie udaje.Muzyka w Roswell to bardzo ciekawy i obszerny temat, możnao nim bardzo dużo powiedzieć.A w Roswell jest Przepiękna.

P.S.Jak na Nowycjusza, to dałeś ciekawy temat...

Arden
Gość
Posts: 1
Joined: Sun Jul 13, 2003 4:34 pm
Location: Szczecin

Post by Arden » Thu Jul 17, 2003 4:48 pm

Leo, nie opowiadaj takich głupot, że jesteś szczeniakiem (blah), bo twoje posty zawsze dużo wnoszą do dyskusji i na pewno wiesz o Roswell więcej ode mnie :) Obiecuję, ze jak będę miała więcej czasu, skupię się nad tekścikiem :wink:

Loki
Gość
Posts: 10
Joined: Sat Jul 12, 2003 7:59 pm

Post by Loki » Thu Jul 17, 2003 5:34 pm

No dobra a teraz powiem troche o moim ulubionych scenach w serialu z wykorzystaniem muzyki.Jedną z nich jest scena w ostatnim odcinku II serii(Departure), kiedy to Michael zniszczył jeep max'a.Leciała wtedy muzyka Coldplay - Trouble, NieĄle się wtedy popłakałem,a le myslę że gdyby nie ta muzyka to bym wcale nie płakał i widzicie cóż może zdziałąc muzyka, ale muzyka dobrze dobrana, bo Coldplay - Trouble to według mnie jedna z najpiękniejszych muzyk w Roswell.

Srugą sceną jest końcówka odcinka Chant Down Babylon, kiedy to Max, Liz i Maria oddalali sie w tle muzyki.Słychać było wtedy Sense Field - Save Yourself, to też było przepiękne.

Kolejną piękną sceną z wykorzystaniem muzyki jest ślub Isabel, a włąściwie nie ślub tylko wesele, kiedy wszyscy tańczyli a w tle leciałą muzyka Ivy - Edge Of The Ocean, to też była wspaniałą scena.NI zapomne jak kamera się oddalałą a Isabel rozglądała się do okoła tuż po tym jak tańczyła z Kavarem.

Te trzy sceny utkneł mi w pamięci, i tak łatwo o nich nie zapomne, takich scen jak powyżej jest o wiele więcej,a le tylko te tak dobrze pamiętam.A teraz podam kilka ulubionych utworów wykorzystanych w serialu Roswell:W kręgu tajemnic.

1.Dido - Here With Me
2.Ivy - Edge Of The Ocean
3.Coldplay - Trouble
4.Sense Field - Save Yourself
5.Sugar Ray - Under The Sun
6.Merrick - Infinity
7.Majandra Delfino - In The Air Tonight
8.Majandra Delfino - Amazing Grace
9.Nelly Furtado - I'm Like A Bird

User avatar
Ela
Fan...atyk
Posts: 1844
Joined: Tue Jul 15, 2003 5:55 pm

Post by Ela » Thu Jul 17, 2003 6:12 pm

I znowu Leo zaskoczyłaś mnie pięknym tematem. Przyznam , że utwory z Roswell zawsze były dla mnie jak narkotyk (mam i znam wszystkie). Wystarczy że usłyszę znany z serialu utwór zachowuję sie jak "pies Pawłowa". Dostaję ślinotoku i muszę przypomniec sobie scenę z jaka się kojarzy...to silniejsze ode mnie. Ale tak działa na mnie muzyka....w słowa mniej się wsłuchiwałam (poza kilkoma....m.in. moja ukochana Sarah McLachlan, idealna dla fanów Dreamers).
Tak pięknie zinterpretowałaś tekst "Fear" że niewiele mogę dodać.
"Fear" słyszymy również gdy Max pokazuje Liz siebie, zagubione i przestarszone gdzieś na pustyni dziecko. Liz to czuła "...jego uczucia stały się moimi, widziałam jego samotność...", "...Here in this lonely place"

Warto wsłuchać się w słowa Sheryl Crow - I Shall Believe, którą słyszymy na końcu "The End of the World". Są tak przejmujące w porównaniu z tym co zrobiła Liz, a mimo wszystko dające jej i nam nadzieję....

Come to me now
And lay your hands over me
Even if it's a lie
Say it will be all right
And I shall believe

I'm broken in two
And I know you're on to me
That I only come home
When I'm so all alone
But I do believe

That not everything is gonna be the way
You think it ought to be
It seems like every time I try to make it right
It all comes down on me
Please say honestly you won't give up on me
And I shall believe
And I shall believe

Open the door
And show me your face tonight
I know it's true
No one heals me like you
And you hold the key

Never again
would I turn away from you
I'm so heavy tonight
But your love is all right
And I do believe

That not everything is gonna be the way
You think it ought to be
It seems like every time I try to make it right
It all comes down on me
Please say honestly
You won't give up on me
And I shall believe
I shall believe
And I shall believe

Czytałam uważnie słowa i wierz mi , patrząc na samotną Liz na balkonie po cudownym, pożegnalnym tańcu z ukochanym , mam w oczach łzy.

User avatar
LEO
Minstrel przy dworze Czasu
Posts: 978
Joined: Fri Sep 12, 2003 7:16 pm

Post by LEO » Thu Jul 17, 2003 6:15 pm

Webmaster!! Dzięki!! ale wrzuciłeś tyle muzyki na jeden raz, że zamiast skupić się na jednym kawałku zaczęłam myśleć o wszystkich:))) Ale masz rację. trouble jest super. Ma coś mrocznego. Lubię takie kawałki.

Coldplay

Trouble

Oh no, I see,
I spun a web, it's tangled up with me,
And I lost my head,
The thought of all the stupid things I said,
Oh no what's this?
A spider web, and I'm caught in the middle,
I turned to run,
The thought of all the stupid things I've done,
I never meant to cause you trouble,
And I never meant to do you wrong,
And I, well if I ever caused you trouble,
O no, I never meant to do you harm.
Oh no I see,
A spider web and it's me in the middle,
So I twist and turn,
Here I am in love in a bubble,
Singing, I never meant to cause you trouble,
I never meant to do you wrong,
And I, well if I ever caused you trouble,
Although I never meant to do you harm.
They spun a web for me,
They spun a web for me,
They spun a web for me.
...to znakomity tekst!! musicie mi wybaczyć, ale całą duszą jestem humanistką stąd te rozwlekłe interpetacje mogące wręcz ciągnąć się w nieskończoność:) Ten utwór jest nieamowity, zwłaszcza, że śpiewa o spisku, w jaki wpadł Max, zanim widz się o tym dowie. "Uknuli dla mnie sieć". Załował (MAx), wypowiedzianych słów, bo przez nie o mało wszystkich nie stracił. Przez nie i przez błędne decyzje. Nigdy nie chciał skrzywdzić nikogo, ale , jak to się ironicznie mówi : jakoś tak wyszło:)
Last edited by LEO on Wed Sep 08, 2004 10:06 am, edited 1 time in total.

User avatar
LEO
Minstrel przy dworze Czasu
Posts: 978
Joined: Fri Sep 12, 2003 7:16 pm

Post by LEO » Thu Jul 17, 2003 6:35 pm

ELU!! trafiłaś w sedno! I SHALL BELIEVE... to kolejny piękny moment. mam to do siebie, że jak mi się jakaś piosenka podoba zaraz wsłuchuję się w słowa. Zanim nie zobaczyłam tekstu TEJ piosenki nie byłam pewna czy dobrze ją rozumiem, ale teraz , gdy mam słowa przed oczami wiem, o jakim smutku mówi. Podobnie jak "LUCKY" Bif Naked. W tej piosence słychać starania i porażki, błaganie o zrozumienie i cierpliwość... Szczerze Wam powiem, że nie byłam pewna, czy temat zaskoczy, bo dziś z przykrością stwierdzam, że ludzie nie czytuja książek, oglądają filmy w kichach chrupiąc chipsy, pijąc colę, słuchają piosenke, których słowa ograniczają się do "baby iI love you" ( czasami treść jest rozbudowana o : "so much" :) ) A tymczasem książki i treść piosenek to podstawa do marzeń, to jakaś furtka do odpoczynku. Uwielbiałam wychodzić z kina z gęsią skórką na rękach po oglądnięciu dobrego filmu. Snułam w myślach dalsze części i wciąż przeżywałam:) Dziś przytrafia się to coraz rzadziej. Ale to właśnie muzyka trzyma wspomnienia z daleka od zapomnienia. Dlatego uważam, że o tym też śpiewała Sheryl Crow - trzeba wierzyć. R sprawił, że pierwszy raz od dłuższego czasu z niecierpliwością czekałam na każdy odcinek. To niesamowicie miłe uczucie!
LENA -:) powiem, a raczej napiszę Ci coś w zaufaniu:) nie masz pojęcia jak szybko uczy się człowiek angielskiego poprzez teksty piosenek!! To gwarant zapamiętania słów, zwrotów, akcentów. Ze mnie czasami się śmieją, że mam południowy akcent:) thank'ya'very much:)) angielski to wspaniały język i smutno mi, gdy znajomi proszą mnie o tłumaczenia piosenek na polski, bo one za każdym razem na tym tracą. Ale cieszę się ich zainteresowaniem. Czasmi staram się tłumaczyć zachowując rytm i rymy, czasem, żeby nie niszczyć poetyki utworu zostawiam biały wiersz.
Co do piosenki "Lucky" to jak ją po raz pierwszy usłyszałam, to łzy mi poleciały!:) nigdy nie myślałam, że ktoś może z takim potwornym smutkiem w głosie śpiewać, że jest szczęśliwy! To znaczy, że czasami mamy więcej od innyc ludzi, że powinniśmy się tym cieszyć, a tymczasem brakuje nam tego "czegoś" i jetseśmy tzw. "biednymi bogatymi", którzy mają wiele, ale albo nie tego co się w życiu naprawdę liczy, albo nie tego, czego po prostu pragną. Wtedy fakt i stwierdzenia innych o tym, że powinniśmy być szczęśliwi są niekompletne i nie spełniają wyznaczonego celu; poprawienia nam samopoczucia.

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem, za komplementy ( wiecie, parafrazując, gdyby zadowolenie mogło latać fruwałabym pod sufitem:)) )
3majcie się słodko!
Last edited by LEO on Wed Sep 08, 2004 10:07 am, edited 1 time in total.

User avatar
Ela
Fan...atyk
Posts: 1844
Joined: Tue Jul 15, 2003 5:55 pm

Post by Ela » Thu Jul 17, 2003 7:11 pm

Leo nie odchodĄ, poruszyłaś temat który jest studnią bez dna...
A przy okazji ciekawa jestem czy czytujesz fanficki czyli opowiadania jakie tworzą fani serialu, znajdujące się m.in. na stronach "crashdown", lub na stronie http://www.schurry.com:69, mojej ukochanej RosDeidre's.
Wiele z nich to prawdziwe perełki...Serdecznie polecam.

Nadałaś temat, który zaczynam smakować jak dobre wino....Przyjrzyj się słowom Mazzy Star - Fade Into You i Emiliana Torrini - Wednesday's Child z "Baby, It's You", w odniesieniu do przejmujących scen jakie im towarzyszą.
Uściski i dzięki :D

User avatar
LEO
Minstrel przy dworze Czasu
Posts: 978
Joined: Fri Sep 12, 2003 7:16 pm

Post by LEO » Thu Jul 17, 2003 7:39 pm

Co do tekstów i opowiadań fanów:) - cześć Elu! - czasami czytam, ale rzadko. Wolę pozostawić ciąg dalszy mojej wyobraĄni:)
Co do piosenki Torrini i sceny - o ile db pamiętam przedstawiającej bezsilność Maxa gdy dowiedział się, że dziecko "umiera" na Ziemi to zwróciłaś mi słuszną uagę, by wiąć ją "pod lupę" :)) Nie wiedziałam, że tam zdradzili rozwiązanie problemu z "umieraniem" dziecka, bo tak to chyba należy interpretować?? Ale z drugiej strony łatwo jest mówić "zdecyduj się wreszcie" gdy człowiek jest rozerwany pomiędzy 2 poważne opcje: powinność i miłość. Jednak samoużalanie się czasami jest potrzebne, ale wiadomo, że nie w nadmiarze. Max jednak nigdy nie folgował sobie, stądf ta scena załamania. Musiał jakoś wyładować smutek i bezsilność. Wtedy wszyscy się od niego odwrócili - Liz, Izz, Michael nigdy chyba nie był do końca po jego stronie.
Co do mazzy Star...to chyba piosenka o tym co Max czuł wtedy do Tess, albo raczej co chciał czuć, ale co innego przeczuwał.to prawda, że za uśmiechem ukrywał ból. Widać to w departure. Niesamowite jak bardzo te piosenki poprzedzają fabułę i jednocześnie mówią o tym, co akurat dzieje się w scenie!
Dla wszystkich zainteresowanych słowa:

Wednesday's Child
Emiliana Torrini
(Love In The Time Of Science)

Scatterbrain
You've been crying in the rain
You've been drowning in your pain
Ain't gonna die

Do the right thing
Win or lose
Don't confuse
Wednesday's child

Pa-pa-pa-pa pa pa-pa-paa
Pa-pa-pa-pa pa pa-pa-paaa
Pa pa-pa-pa pa pa-pa-paa
Pa-pa-pa-pa pa pa-pa-paaa

Walk on by me
Don't deny me
Anytime

Scatterbrain
You've been crying in the rain (crying in the rain)
You've been drowning in your pain (drowning in your pain)
Ain't gonna die

Do the right thing
Win or lose
Don't confuse
Wednesday's child

Pa-pa-pa-pa pa pa-pa-paa
Pa-pa-pa-pa pa pa-pa-paaa
Pa pa-pa-pa pa pa-pa-paa
Pa-pa-pa-pa pa pa-pa-paaa

Pa-pa-pa-pa pa pa-pa-paa
Pa-pa-pa-pa pa pa-pa-paaa
Pa pa-pa-pa pa pa-pa-paa
Pa-pa-pa-pa pa pa-pa-paaa

Scatter brain
You've been crying in the rain
You've been drowning in your pain
Ain't gonna die

Fade Into You Lyrics
Mazzy Star
So Tonight That I Might See
I want to hold the hand inside you
I want to take a breath that's true
I look to you and I see nothing
I look to you to see the truth
You live your life
You go in shadows
You'll come apart and you'll go black
Some kind of night into your darkness
Colors your eyes with what's not there.
Fade into you
Strange you never knew
Fade into you
I think it's strange you never knew
A stranger's light comes on slowly
A stranger's heart without a home
You put your hands into your head
And then smiles cover your heart
Fade into you
Strange you never knew
Fade into you
I think it's strange you never knew
X2
I think it's strange you never knew

:)
Last edited by LEO on Wed Sep 08, 2004 10:11 am, edited 1 time in total.

User avatar
LEO
Minstrel przy dworze Czasu
Posts: 978
Joined: Fri Sep 12, 2003 7:16 pm

Post by LEO » Thu Jul 17, 2003 7:47 pm

LENA!! BRAWO!!! niesamowicie się cieszę, że Cię zmobilizowałam! I shall believe to piosenka, która zawiera jedne z trudniejszych w interpretacji zwrotów! TAK TRZYMAJ!! Posłuchaj tej piosenki parę razy, a nauczysz się jej (i jej pięknych słów) praktycznie nieświadomie na pamięć! ( czyli "by heart" po angielsku ;)) )

User avatar
LEO
Minstrel przy dworze Czasu
Posts: 978
Joined: Fri Sep 12, 2003 7:16 pm

Post by LEO » Thu Jul 17, 2003 8:16 pm

Lena! Bardzo się ucieszę, jak podzielisz się na forum przemyśleniami na temat kolejnej piosenki, którą wybierzesz i przetłumaczysz! :)) Słowo! CZekam!! Zawsze chętnie podyskutuję na temat tego utworu muzycznego, który wybierzesz! "piłka po twojej stronie" :))

Loki
Gość
Posts: 10
Joined: Sat Jul 12, 2003 7:59 pm

Post by Loki » Thu Jul 17, 2003 9:10 pm

Wiecie co myśle :?: Uważam ze pionsenki w Roswell najbardziej pasują do scen smutnych.Owszem piosenka potrafi podkręcić akcję, ale chyb anie tak jak upięknić scene smutną...do tego najbardziej pasują.

Aha, jeszcze jedno na stronie stronie http://roswell.na.nu pod linkiem Lyrics znajdziecie teksty do prawie wszystkich piosenek jakie występują w Roswell.Ale to pewnie wiecie, więc to tak dla pewności.

User avatar
LEO
Minstrel przy dworze Czasu
Posts: 978
Joined: Fri Sep 12, 2003 7:16 pm

Post by LEO » Sun Jul 20, 2003 4:14 pm

Zgadzam się Webmaster, piosenki smutne najbardziej podkreślają smutne sceny, ale tak z drugiej strony, to oglądając ostatni odcinek w tę sobotę zauważyłam coś innego, a mianowicie fakt, ze smutne sceny są zazwyczaj spokojne, mało się w nich mówi i nie słychać lektora, w związku z czym słychać wyraĄnie muzykę, dlatego szybciej wpada ona w ucho niż podczas jakiś "akcji", scen szybszych, czy po prostu "przegadanych":) ALe są i perełki wśród szybszych kawałków, jak np. Remy zero i Yellow light, albo Innocent Fuel'a - grane gdy Sean zamawiał frytki - przewrotność tematów zgranych ze scenkami nie zna granic - można się świetnie bawić wyszukując muzykę w poszczególnych scenach. Ale super była też muzyka w noworocznym odcinku III serii - dosyć ostra - jak dla mnie, ale pasowała do tematu - podczas sceny, gdy Michael się upijał i podczas odnalezienia Enigmy:))
Ale tych ostrzejszych kawałków nie da się posłuchać przed pójściem spać, więc głosuję na wolniejsze:)!!

Guest

Post by Guest » Sun Jul 20, 2003 5:39 pm

Przypomniałam sobie ponownie odcinek A Roswell Christmas Carol, z cudownym przesłaniem zawartym w piosence Jane Siberry - Calling All Angels. Pamiętam kiedy po raz pierwszy oglądałam Maxa, z poświęceniem uzdrawiającego dzieci a w tle słychać piosenkę, ze wzruszenia dzwoniłam zębami i dygotałam...Dzisiaj wsłuchałam się uważniej w słowa piosenki Jane Siberry. Jest tam taki ogromny, emocjonalny ładunek uczuć , tych najlepszych....jest cierpienie, wiara i miłość...Jest tam także nadzieja, dla nas. Piosenka jest modlitwą i wskazówką, uwrażliwijąca nas na drugiego człowieka...

User avatar
Ela
Fan...atyk
Posts: 1844
Joined: Tue Jul 15, 2003 5:55 pm

Post by Ela » Sun Jul 20, 2003 5:45 pm

Ten Gość powyżej to ja. Przepraszam ale po tej przerwie nie zalogowałam się... :D

User avatar
Galadriela
Zainteresowany
Posts: 333
Joined: Sun Jul 13, 2003 1:41 pm
Contact:

Post by Galadriela » Sun Jul 20, 2003 7:23 pm

Muzyka jest nieodzowną częścią Roswell. Nadaje mu niezwykły klimat, i tu gratuluję ludziom, którzy wybrali te a nie inne piosenki. Oba te aspekty są ze sobą ściśle powiązane, i osobno straciłyby swój urok.
Image

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests